Iława

Iława

To tu Mazury otwierają się turyście, ukazując piękno swej cudownej przyrody.

Iława, dzięki położeniu nad jeziorem Jeziorak, najdłuższym jeziorem w Polsce, jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie miast w tej części Polski. To tu Mazury otwierają się turyście, ukazując piękno swej cudownej przyrody. Do Iławy, syconej czystym powietrzem, jakie wiatr przynosi z rozległego Jezioraka i nieprzebytych kompleksów leśnych, warto przyjechać o każdej porze roku.

Trzydziestoczterotysięczna Iława leży na terenie Zielonych Płuc Polski – obszaru charakteryzującego się czystym powietrzem i różnorodnością systemu przyrodniczego. Od zachodu i północy miasto otacza Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego z rezerwatami przyrody, chroniącymi unikatowe fragmenty lasów, tereny lęgowe ptactwa, leśne jeziora, torfowiska i pomniki przyrody.

Iława ze względu na swoje położenie i przebiegające przez Iławę liczne szlaki wodne, jest dużym ośrodkiem sportów wodnych. Funkcjonuje tu wiele przystani, działają wypożyczalnie sprzętu wodnego – na Jezioraku uprawiać można między innymi żeglarstwo, kajakarstwo i windsurfing. Codziennie wypłynąć można na jezioro w rejsy tramwajem wodnym. W samej Iławie funkcjonują również sklepy żeglarskie, punkty slipowania łodzi oraz przybrzeżna stacja paliw.

Iława to jednak nie tylko raj dla wodniaków. W granicach miasta znajduje się wiele niezwykle uroczych i zacisznych miejsc stworzonych dla miłośników wędkarstwa. Tutejsze akweny, ze swymi nieoczekiwanie otwierającymi się pośród trzcin tajemniczymi zatokami, obfitują w bogactwo i różnorodność gatunków ryb słodkowodnych. Niejeden wędkarz przeżył tu swoją największą wędkarską przygodę – także zimą, korzystając z uroków wędkarstwa podlodowego. Tutejsze lasy to z kolei najbardziej przyjazne miejsce dla amatorów myślistwa i grzybobrania.

Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek oraz jazdy konnej mogą przemierzać w okolicach miasta ponad 700 kilometrów szlaków turystycznych. Biegną one przez ogromne kompleksy leśne, brzegami rzek i jezior. Na ich trasie, oprócz unikatowej flory i fauny, podziwiać można również zabytki architektury: dwory, kościoły, zamki i pałace. Zimą przykryte przez śnieg tutejsze szlaki zamieniają się w doskonałe trasy dla miłośników narciarstwa biegowego czy kuligów. Wiodące wokół Iławy stare aleje dębowe i lipowe stanowią doskonałe zaplecze dla amatorów nordic walkingu.

W samej Iławie miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą natomiast doskonale przygotowane ścieżki przeznaczone do biegania, spacerów, nordic walkingu oraz jazdy na rowerze. Do spacerów po Iławie, poza nadbrzeżną promenadą pełną uroczych kafejek i restauracji, zachęcają również zabytki – gotycki kościół z rokokowym ołtarzem i pozostałościami murów miejskich, neobarokowy ratusz (przy ratuszu działa strefa bezprzewodowego, bezpłatnego Internetu), cztery XVIII-wieczne rzeźby przedstawiające mitologiczne postacie, neoklasycystyczna hala miejska (dziś kinoteatr). Iławę i okolice można podziwiać również z pokładu miejskiego tramwaju wodnego „Ilavia”.

Iława gwarantuje nie tylko niezliczone ilości aktywnego wypoczynku. Na wszystkich, którzy odwiedzą miasto, czeka bardzo dobrze przygotowana baza turystyczna, w skład której wchodzą hotele o każdym standardzie, pensjonaty, przystanie, wypożyczalnie sprzętu wodnego, restauracje i kawiarnie. Dużym atutem miasta jest bardzo dobrze przygotowana infrastruktura sportowa i kulturalna. Na turystów czekają tu nowoczesne kompleksy boisk, amfiteatr, kinoteatr, galerie sztuki, hala sportowo-widowiskowa oraz Centrum Turystyczno-Rekreacyjne z basenem i kręgielnią. Dzieci, które przybędą do Iławy z rowerami lub wypożyczą je na miejscu, mogą spróbować swoich sił w Miasteczku Ruchu Drogowego – komunikacyjnym układzie ulic w zmniejszonej skali.

W Iławie, zawsze w sierpniu, odbywa się jeden z największych festiwali jazzowych w Europie – Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. W lipcu na festiwalu „Jeziorak Szanty” bawią się w rytm żeglarskich pieśni miłośnicy wiatru i wody. Miasto słynie też z festiwalu muzyki rockowej Fama Rock Festival oraz festiwalu kulinarnego „Sąsiedzi przy stole”. Nocne życie Iławy tętni w wielu miejscach. Duchowej strawy w mieście dostarcza wiele lokali gastronomicznych. W Iławie funkcjonuje Iławski Szlak Kulinarny, na trasie którego można zjeść potrawy tematycznie związane z miastem i jeziorem Jeziorak.

Dzięki doskonałym połączeniom komunikacyjnym podróż do Iławy jest krótka i przyjemna. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 16 – główny szlak komunikacyjny Mazur, w odległości 30 km od Iławy znajduje się natomiast droga łącząca Gdańsk z Warszawą, umożliwiająca łatwy dojazd z portów morskich oraz portów lotniczych w Gdańsku i Warszawie. Iława jest również ważnym węzłem kolejowym kraju. Krzyżują się tu główne linie kolejowe: Warszawa-Gdańsk oraz Olsztyn-Toruń.

Adres oficjalnej strony internetowej Iławy: www.ilawa.pl

Informacja Turystyczna: ul. Niepodległości 13, 14-200 Iława 14-200, tel: (89) 648-58-00, adres strony internetowej: www.itilawa.pl.

 

Z ostatniej chwili

VII Iławski Półmaraton odbędzie się 

10 września 2017 r.

Linki

Zespół Szkól im. S. Żeromskiego w Iławie 

Nordic Walking Portal Społecznościowy 

Stow. Szkoła Pływania "ORKA" w Iławie  
 

Polskie Stowarzyszenie Biegów           

 

Polska Biega                                            

 

nastadiony.pl                                   

 

 

 

wbiegu24.pl                                            

  

wo24.pl                                                                                           

Partnerzy serwisu

LARIVE

 

 

 

LouPrelogo

 

PROBAR_log

logo-ICK

PROLUBE

 

kaper_log

 

 LOGO_SB

 

 

 

treningbiegacza1.jpg

  


logo_OSHEE